SynCare první česká dermokosmetika s certifikací BIO
19.05.2014 22:37Co je biokosmetika a přírodní kosmetika
SynCare je první českou profesionální dermokosmetikou s certifikací BIO KOSMETIKY.
Bio kosmetika, přírodní kosmetika ...
Na české a potažmo evropském trhu je řada kosmetických značek označovaných slovy přírodní kosmetika, bio kosmetika, organic, natural ...
V Evropské unii neexistují na rozdíl od potravin jednotná pravidla označování a certifikace kosmetiky v kvalitě BIO.
Slovní spojení bio je vyhrazeno v rámci EU pro potravinářské suroviny a pro potraviny. Proto se u nezávisle certifikovaného kosmetického přípravku v biokvalitě může objevit předpona nebo přípona BIO pouze jako doplněk dalšího základního názvu.
Označování biokosmetiky v České republice
V České republice je nezávislou značkou "biokosmetiky“ logo CPK, které je ekvivalentem označení bio u potravin.
CPK (Certifikovaná Přírodní Kosmetika)
CPK je zkratkou Certifikovaná Přírodní Kosmetika. Obdrží ji kosmetická firma, která úspěšně projde nezávislou externí certifikací. Uděluje ji akreditační agentura KEZ, o.p.s.
Podrobné informace obdržíte také na stránkách www.kez.cz
Zakázané látky v biokosmetice
- živočišné složky (kromě včelího vosku a alkoholů ovčí vlny)
- syntetická barviva
- ropné látek typu minerálního oleje (Paraffinum Liquidum), parfínu nebo vazelíny
- synteticky získané parfémy (esenciální oleje jsou povoleny)
- surovin vyrobené pomocí GMO (Geneticky Modifikované Organismy)
- syntetické konzervační složky (kromě kyseliny benzoové a kyseliny sorbové), tj. nesmí být přítomny např. parabeny, thiazolinony, imidazolodinylová urea aj.
- je významně omezeno použití tenzidů, nesmí být používány PEG
- zákaz použití chemických UV filtrů
CPK přípravky musí procházet pravidelnou reakreditací jedenkrát ročně. To garantuje vysokou jakost CPK přípravků.
Je biokosmetika bezpečnější než jiná kosmetika?
Každý kosmetický prostředek (v EU) musí splnit základní požadavky směrnice Rady 76/768 (EHS), která definuje požadavky na kosmetiku. Vše ostatní představuje dobrovolný nadstandard.
Biokosmetika většinou obsahuje přírodní suroviny nebo látky odvozené z tohoto původu. Tento fakt omezuje riziko kontaktu kůže a potažmo organismu s látkami, které nejsou tělu vlastní. Rovněž omezení nebo vyloučení použití některých barviv, zákaz syntetických parfémací a výrazné omezení možnosti použití konzervačních látek přispívá ke zvýšení úrovně bezpečnosti certifikované přírodní kosmetiky pro člověka.
Přírodní kosmetika není totéž co bio kosmetika
Mnoho kosmetických výrobních společností používá přírodní nebo z přírodních surovin odvození suroviny pro výrobu kosmetických prostředků. Složení takových přípravků může být velmi podobné s certifikovanou biokosmetikou. Hlavní rozdíl spočívá v povinnosti výrobců biokosmetiky prokazovat certifikačnímu orgánu, že použité suroviny jsou nejen přírodního charakteru, ale současně pocházejí z ekologického zemědělství a pro tento účel mají platná nezávislá osvědčení.
Ze zdravotního hlediska je podstatné, že při pěstování rostlinných surovin určených pro biokosmetiku nesmí být použita syntetická hnojiva ani syntetické přípravky proti škůdcům, jejichž nejznámější skupinou jsou pesticidy.
———
Zpět